Státní úřad pro válečné poškozence, Praha

  • State Office for War Victims, Prague / VP
Identifier
815
Language of Description
Czech
Dates
1946 - 1952
Level of Description
Fonds
Languages
  • German
  • Czech
Scripts
  • Latin
Source
EHRI

Extent and Medium

celkem: 77,25 bm, zpracováno: 76,25 bm (55 kartoték, 390 kartonů)

Biographical History

Péče o válečné poškozence a pozůstalé po obětech války a nacistické perzekuce plynule navázala v období po roce 1945 na péči o válečné poškozence, která byla zajišťována již v období I. republiky. Okruh osob, na které se vztahovalo zaopatření v důsledku škod na životě, těle nebo na zdraví utrpěných od 17. 9. 1938, byl vymezen již dekretem prezidenta republiky č. 54/1945 Sb. o přihlašování a zjišťování válečných škod a škod způsobených mimořádnými poměry. I když k legislativnímu ukotvení péče o válečné poškozence došlo až v červenci 1946, státní úřady pro válečné poškozence v Praze a v Brně, které plynule navázaly na činnost zemských úřadů pro válečné poškozence, byly zpětně zřízeny již k 1. 1. 1946. Státní úřad pro válečné poškozence v Praze měl působnost pro zemi Českou. Druhoinstančním orgánem se stalo Ministerstvo sociální péče, jež vykonávalo funkci odvolací a dohlédací. Pro osoby žijící v ČSR byla příslušnost ke konkrétnímu státnímu úřadu pro válečné poškozence dána místem jejich trvalého bydliště, pro osoby žijící v zahraničí byl příslušný Státní úřad pro válečné poškozence v Praze.

Archival History

Spisy byly pravděpodobně po zrušení úřadu předány do spisovny jeho právního nástupce Státního úřadu sociálního zabezpečení v Praze.

Acquisition

Začátkem roku 1962 předal Státní úřad sociálního zabezpečení v Praze Státnímu ústřednímu archivu v Praze (dnes Národnímu archivu) 268 balíků písemného materiálu válečných poškozenců, vedených v evidenci bývalého Státního úřadu pro válečné poškozence v Praze.

Scope and Content

Písemnosti fondu představují důležitý pramen při rozkrývání válečných osudů jednotlivých osob perzekuovaných v letech 1938-1945, ať už přímých účastníků českého odboje, vězněných osob, obětí a pozůstalých po náletech, či přeživších holocaust. Pokud se osobní spis vedený na válečného poškozence dochoval a nebyl vyskartován v důsledku desetileté skartační lhůty po úmrtí poškozence nebo pro nepotřebnost v rámci statistického vzorku, pak obsahuje podrobné údaje o důvodu perzekuce dotyčného, místu věznění, zdravotních následcích, o rodinných příslušnících, či o členství v poválečných spolcích válečných poškozenců napříč republikou.

Accruals

Fond je uzavřený, přírůstky se neočekávají.

System of Arrangement

Inventární soupis k fondu byl vytvořen v roce 1964. Fond obsahuje výhradně osobní spisy poškozenců s vlastními evidenčními čísly, orientaci v nich umožňují kartotéky řazené abecedně podle příjmení poškozence. Spisy je možné rozdělit na dva nestejně velké celky, na osobní spisy poškozenců z první světové války a rozsahem mnohem větší osobní spisy poškozenců z druhé světové války.

Conditions Governing Access

Fond je částečně přístupný.

Physical Characteristics and Technical Requirements

mezerovitý / nepoškozený

Finding Aids

  • č. 333

Related Units of Description

  • Ministerstvo práce a sociální péče - repatriace, Praha (NAD 1146); Státní úřad pro válečné poškozence Brno (NAD 116)

Archivist Note

Národní archiv

Rules and Conventions

EHRI Guidelines for Description v.1.0