Pozemkový úřad pro Čechy a Moravu, Praha
- Land Office for Bohemia and Moravia, Prague / PÚČM
- Bodenamt für Böhmen und Mähren, Prag
Extent and Medium
celkem: 255,05 bm, zpracováno: 243 bm (1981 kartonů, 82 knih, 18 kartoték, 4543 map a plánů), nezpracováno: 12,05 bm
Biographical History
Vládním nařízením č. 241/1942 Sb. z. a n. z 24. dubna 1942 byl zřízen Pozemkový úřad pro Čechy a Moravu (Bodenamt für Böhmen und Mähren) se sídlem v Praze. Přešla na něho působnost IX. odboru Ministerstva zemědělství a lesnictví, jehož organizační strukturu také převzal, dále ostatní příslušnost ministerstva ve věcech obchodu s pozemky, zvláště pokud šlo o správu hospodářských podniků a dozor nad nimi i o úpravu některých poměrů při zemědělských pachtech. Vedení pozemkového úřadu bylo svěřeno Ferdinandu Fischerovi, komisařskému vedoucímu IX. odboru ministerstva zemědělství, který podléhal přímo říšskému protektorovi. Na základě vládního nařízení č. 255/1942 Sb. z. a n. získal pozemkový úřad i správu státních lesů a statků. Do kompetencí úřadu spadalo zejména vyvlastňování půdy potřebné ke zřizování vojenských cvičišť na území protektorátu a uvalování vnucených správ na zemědělské a lesní podniky z tzv. veřejného zájmu. Podřízenými správními složkami pozemkového úřadu bylo šest obvodových úřadoven. Pozemkový úřad pro Čechy a Moravu byl zrušen v květnu 1945, kdy jeho provozní i spisovou organizaci převzal Státní pozemkový úřad.
Acquisition
Většina písemností byla nalezena v místnostech Fondu národní obnovy, odkud byly v květnu 1951 předány do Ústředního zemědělsko-lesnického archivu v Sázavě, který se v roce 1954 stal součástí Státního ústředního archivu v Praze (nyní Národního archivu).V roce 1961 se k nim připojily spisy nalezené mezi materiály Státního pozemkového úřadu na zámku Třebešice u Čáslavi.
Scope and Content
Spisy dokumentují vysídlování rozsáhlých území určených pro německá vojenská cvičiště a také vybraných oblastí připravovaných pro německé kolonisty. Pod vnucenou správu pozemkového úřadu se dostal rovněž židovský majetek a pozemky a budovy osob vězněných a odsouzených, které byly následně nabízeny vysídlencům i německým přistěhovalcům. Půdu určenou k osídlení Němci přebírala do správy Českomoravská zemědělská společnost v Praze. Mapy a plány dokládají konkrétní německé kolonizační plány např. na ukázkách nových sídlišť na Mladoboleslavsku.
K tématice jmenovitě např. soupisy židovských statků a zemědělských usedlostí do 5 ha z obvodu oberlandrátu Praha, Tábor, Kolín (karton 422); vyklízení židovských bytů v Neveklově, Benešově a Vrchotových Janovicích (karton 1528); drobný židovský zemědělský majetek v obvodových úřadovnách Praha, České Budějovice, Hradec Králové, Plzeň, Brno, Olomouc (karton 1555); seznamy nábytku a bytového vybavení z majetku Židů předávaného obvodní úřadovnou v Brně různým institucím (karton 1661); seznamy cenných papírů a jiných cenností patřících Židům (karton 1794)
Accruals
Fond je uzavřený, přírůstky se neočekávají.
System of Arrangement
Písemnosti byly inventarizovány v letech 1961-1962 podle posledního registraturního plánu úřadu z roku 1943, do něhož patřil prezidiální odbor a dále pět odborů zabývajících se pozemkovou reformou, pozemkovou politikou, plánováním a osídlováním či přírodními poměry a stavebními úpravami sídlišť.
Conditions Governing Access
Fond je částečně přístupný.
Physical Characteristics and Technical Requirements
mezerovitý / nepoškozený
Finding Aids
č. 254 a 255
Archivist Note
Národní archiv
Rules and Conventions
EHRI Guidelines for Description v.1.0