Oberlandrát Pardubice

  • Supreme Provincial Council in Pardubice
  • Oberlandrat Pardubitz
Identifier
747
Language of Description
Czech
Dates
1939 - 1942
Level of Description
Fonds
Languages
  • German
  • Czech
Scripts
  • Latin
Source
EHRI

Extent and Medium

celkem: 0,83 bm, zpracováno: 0,82 bm (7 kartonů), nezpracováno: 0,01 bm

Biographical History

Úřady oberlandrátů začaly na území Protektorátu Čechy a Morava vznikat hned po jeho zřízení 16. března 1939 z moci vojenské správy. Právní rámec jejich existence přineslo až nařízení o vybudování správy a německé bezpečnostní policie v Protektorátu Čechy a Morava z 1. září 1939. Pro německé státní příslušníky představovaly nejnižší správní orgán, který měl zároveň řídící a kontrolní funkci vůči protektorátním okresním a obecním úřadům. Obvod Oberlandrátu Pardubice tvořily politické okresy Pardubice, Chrudim, Polička, Litomyšl, Vysoké Mýto. Redukce počtu oberlandrátů v roce 1940 znamenala pro pardubický obelandrát úpravu jeho správního obvodu - nově ho tvořily okresy Chotěboř, Chrudim, Vysoké Mýto, Litomyšl, Pardubice. Oberlandrát Pardubice fungoval do správní reformy z roku 1942, která přenesla většinu působnosti oberlandrátů na původně české úřady, čímž byla zrušena dosavadní dvojkolejnost protektorátní správy.

Acquisition

Fond byl do Státního oblastního archivu v Zámrsku (dnes Státní oblastní archiv v Hradci Králové) převzat 10. června 1961 od archivního oddělení Krajské správy ministerstva vnitra v Pardubicích. Přírůstky do fondu Oberlandrát Pardubice přibyly v letech 1972, 1997 a 1998 ze Státního ústředního archivu v Praze (dnes Národní archiv), ze Státního okresního archivu Pardubice a ze Státního okresního archivu Ústí nad Orlicí.

Scope and Content

Spisy podle svého obsahu vypovídají zejména o organizaci německých říšských i protektorátních orgánů, dále pak dokládají chod a činnost vlastního úřadu oberlandráta, jakož i otázky jeho personální správy. Ve fondu Oberlandrát Pardubice najdeme dokumenty vztahující se ke transportům vězňů v protektorátě a náklady na ně (předpisy a vyúčtování, inv.č. 65). Pod inv.č. 87 lze dohledat materiály k přihlášení provozního majetku židovských podniků, židovských pozemků, dále také přihlášení židovských akcií a konfiskace židovských nemovitostí vůbec (situační a stavební plány).

Appraisal

Accruals

Fond je uzavřený, přírůstky se neočekávají.

System of Arrangement

Fond Oberlandrát Pardubice je svým rozsahem ze všech fondů oberlandrátů uložených ve Státním oblastním archivu v Hradci Králové nejzachovalejší. Spisový materiál fondu pochází z let 1939 až 1942. Ve fondu bylo ponecháno i nepatrné množství spisů ze stejné agendy, kterou v návaznosti na zrušený oberlandrát v Pardubicích vyřizoval okresní úřad "správa z příkazu říše", Reichsauftragsverwaltung (RAV), v období 1943 až 1945. Fond obsahuje dvě skupiny spisů: větší část spisů je označena signaturami. Rekonstrukci schématu signatur pro potřeby pořádání bylo provedeno úměrně přesně a podrobně, jak to dovolilo malé množství dochovaného spisového materiálu Menší počet písemností není označen signaturou. Ještě v době existence oberlandrátu někdo utřídil tyto písemnosti podle druhu agendy a označil složky nadpisem "Alte Akten" a vlastním obsahem agendy. Spisy bez signatur byly při pořádání utříděny rovněž podle rekonstruovaného schématu spisů označených signaturami, protože obsah jejich agendy tomu odpovídal.

Conditions Governing Access

Fond je částečně přístupný.

Physical Characteristics and Technical Requirements

mezerovitý / nepoškozený

Finding Aids

  • č. 8550

Related Units of Description

  • Oberlandrát Havlíčkův Brod (NAD 744), Oberlandrát Jičín (NAD 746), Oberlandrát Hradec Králové (NAD 745)

Publication Note

Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren. Praha 1940.

GÖRNER, Josef. Německá terminologie z doby nacistické okupace. In: Sborník archivních prací. Praha: Archivní správa Ministerstva vnitra, roč. 15, č. 1, 1965, s. 173-228.

KOKOŠKOVÁ, Zdeňka - PAŽOUT, Jaroslav - SEDLÁKOVÁ, Monika (ed.). Úřady oberlandrátů v systému okupační správy Protektorátu Čechy a Morava a jejich představitelé. Praha: Scriptorium 2019. 370 s.

KOKOŠKOVÁ, Zdeňka - VÁCLAVÍKOVÁ/SEDLÁKOVÁ, Monika - PAŽOUT, Jaroslav (Hrsg). Die Oberlandratsämter im System der Besatzungsverwaltung des Protektorats Böhmen und Mähren und ihre leitenden Beamten. Marburg: Verlag Herder-Institut 2022.

LETOCHA, Josef. Okupační veřejná správa 1938-1945 ve Východočeském kraji. In: Východní Čechy: vlastivědný sborník prací o přírodě, dějinách a hospodářství východních Čech. Pardubice: Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody Východočeského kraje, 1964, s. 20-42.

MACEK, Jaroslav - BRZOBOHATÝ, Jan. Spisová manipulace nacistické okupační správy - zásady a vývoj. In: Sborník archivních prací. Praha: Archivní správa Ministerstva vnitra, roč. 15, č. 1, 1965, s. 229-276.

NUHLÍČEK, Josef a kol. Státní ústřední archiv Praha. Průvodce po archivních fondech II. Praha: Archivní správa ministerstva vnitra, 1955.

SEMOTANOVÁ, Eva. Mapy Čech, Moravy a Slezska v zrcadle staletí. Praha: Libri, 2001.

SLÁDEK, Oldřich. Plán ARLZ a jeho vliv na dochovanost archiválií z období nacistické okupace Československa. In: Sborník archivních prací. Praha: Archivní správa Ministerstva vnitra ČSR, roč. 28, č. 2, 1978, s. 356-409.

ŠISLER, Stanislav. Příspěvek k vývoji a organizaci okupační správy v českých zemích v letech 1939-1945. In: Sborník archivních prací. Praha: Archivní správa Ministerstva vnitra, roč. 13, č. 2, 1963, s. 46-95.

ŠISLER, Stanislav. Studie o organizaci a působnosti nacistické okupační správy v českých zemích v letech 1939-1945. In: Sborník archivních prací. Praha: Archivní správa Ministerstva vnitra ČR, roč. 22, č. 1, 1972, s. 183-219.

Archivist Note

Národní archiv

Rules and Conventions

EHRI Guidelines for Description v.1.0