Okupační vězeňské spisy

  • Occupation prisoners files / OVS
Identifier
1077
Language of Description
Czech
Dates
1939 - 1955
Level of Description
Collection
Languages
  • English
  • French
  • German
  • Russian
  • Czech
Scripts
  • Latin
Source
EHRI

Extent and Medium

celkem: 245,12 bm, zpracováno: 209,32 bm (726 kartonů, 276 kartoték, 217 knih, 2 fascikly), nezpracováno: 35,8 bm

Biographical History

První část materiálů archivní sbírky byla soustředěna krátce po skončení války a představuje písemnosti německých soudů a věznic nacházejících se většinou na území Protektorátu Čechy a Morava a částečně v Sudetské župě. Provenienčně ještě pestřejší materiály obsahuje druhá část sbírky, jejichž shromážděním se po válce zabývalo evidenční a pátrací oddělení repatriačního odboru Ministerstva ochrany práce a sociální péče. Jedná se o cenné originální dokumenty z německých koncentračních táborů, věznic a káznic, zřízených převážně na území říše, a z vězeňských transportů, které jsou doplněny poválečnými soupisy vězňů, záznamy o jejich repatriaci, o pochodech smrti, výpověďmi a vzpomínkami vězňů, protokoly o exhumaci umučených vězňů aj.

Archival History

Materiály byly shromažďovány hned od roku 1945 v Archivu ministerstva vnitra (od 1954 Státním ústředním archivu v Praze, nynějším Národním archivu) a tam také v roce 1956 a 1966 zpracovány. V roce 2007 byly do sbírky zařazeny jako nezpracované dodatky materiály pocházející ze Studijního ústavu ministerstva vnitra, označené původně číslem 101 (Gestapo Praha). Jedná se asi o 300 kartonů písemností vztahujících se vesměs také k věznění československých občanů v letech 1939 až 1945, na které odkazuje jmenná kartotéka studijního ústavu uložená dnes v Archivu bezpečnostních složek.

Scope and Content

Archivní sbírka se vztahuje k perzekuci československých občanů během druhé světové války. Významný celek představují materiály týkající se židovského ghetta v Terezíně. Zejména transportní seznamy osob deportovaných do Terezína z území Protektorátu Čechy a Morava, dále část transportních listin vztahujících se k transportům z Německé říše a z dalších míst okupované Evropy a také část transportních seznamů z Terezína do vyhlazovacích koncentračních táborů. Mezi cenné materiály patří rovněž originální kartotéka osob osvobozených v Terezíně, zřejmě neúplná kartotéka osob zemřelých v terezínském ghettu, kartotéka osob zpopelněných v terezínském krematoriu a dále dvě poválečné terezínské kartotéky osob prošlých ghettem, sestavené na základě zachráněných záznamů z terezínské ústřední evidence. Dokumentace z koncentračních táborů je v největším rozsahu dochována k táborům Buchenwald a Mauthausen. Ve sbírce najdeme rovněž jmenné seznamy československých občanů vězněných a zemřelých v dalších táborech (Dachau, Flossenbürg, Gross-Rosen, Osvětim, Ravensbrück a Sachsenhausen), či seznamy repatriantů vyhotovované repatriačními úřady po válce. V neposlední řadě je na místě zmínit materiály týkající se pochodů smrti z koncentračních táborů a exhumací mrtvol politických vězňů z hromadných hrobů na území tehdejšího Československa a různé seznamy československých Židů, kteří emigrovali v roce 1945 a 1946 do Palestiny.

Nezpracovaná část sbírky také obsahuje několik jednotlivých signatur týkajících se židovské problematiky. Jedná se zejména o signatury 101-653/1 až 19 (např. majetkové i osobní záležitosti rodiny Zweigových z Olomouce, arizace několika konkrétních podniků) a signatury 101-662/4 až 12 (organizační záležitosti Ústředny pro židovské vystěhovalectví a Vystěhovaleckého fondu pro Čechy a Moravu).

Accruals

Archivní soubor je uzavřený, přírůstky se neočekávají.

System of Arrangement

Sbírka byla v Národním archivu reinventarizována a v roce 2020 byl dokončen nový inventář. Jedna lokalita představuje jednu signaturu, samostatné věcné celky, např. pochody smrti nebo transportní seznamy Židů, byly zachovány. Nezpracován zůstal celek pocházející ze Studijního ústavu ministerstva vnitra označený číselnou signaturou s počátečním číslem 101.

Conditions Governing Access

Archivní soubor je částečně přístupný.

Physical Characteristics and Technical Requirements

Některé materiály jsou poškozeny rzí a zřídka také ohněm.

Finding Aids

  • č. 1813

Existence and Location of Copies

  • United States Holocaust Memorial Museum ve Washingtonu má digitální kopie vybraných písemností sbírky, bohužel bez uvedení dostatečné lokalizace originálů.

Archivist Note

Národní archiv

Rules and Conventions

EHRI Guidelines for Description v.1.0

Okupační vězeňské spisy

  • Occupation prisoners files
  • OVS/KT-OVS
Identifier
1077
Language of Description
English
Dates
1938 - 1948
Level of Description
Collection
Languages
  • German
  • Czech
Scripts
  • Latin
Source
EHRI Partner

Extent and Medium

160,8 linear metres from which 160,8 linear metres of documents are processed and inventoried and accessible and 41,8 linear metres are unprocessed and probably not accessible.

Biographical History

The collection mostly contains documents related to Czechoslovak citizens who were imprisoned in German jails and in the concentration camps between 1938 and 1949. This collection has several different creators, for example: The Administration of German Prisons and Concentration Camps (a part of personal files and the card file of prisoners), the Administration of the Jewish Affairs (lists of deported Jews to Terezín and to the concentration camps), the Investigative Committee of UNRRA (lists of the Czechoslovak citizens who performed forced labour), and the various post war social and repatriation institutions (lists of repatriated of prisoners).

Archival History

The collection was mostly created by the Investigative and Registration Department of the Ministry of Labour Protection and Social Care and by the Ministry of the Interior. It was placed into the archive of the Ministry of the Interior in 1949. Later it was given into the State Central Archive (the National Archives) and divided into two parts. The first one was arranged in 1956, the second part was inventoried in 1966. As It was written above, the fonds have several different creators.

Scope and Content

In this collection, there are documents related to Czechoslovak citizens who were imprisoned in German jails and in the concentration camps. There are also files related to (Czechoslovak) Jews, or persons of Jewish nationality, who were gathered and then deported to the Terezín ghetto and the concentration camps. Furthermore in these files, there are information about "death marches" and about post-war repatriation.

System of Arrangement

The collection was divided into two parts. The first one was arranged in 1956, there are documents from prisons (23 different prisons) and courts operating on the territory of the Protectorate Czech and Moravia, documents from the Volksgericht in Berlin and jail in Wroclaw. In the collection there can be found personal files, lists of arrested citizens, records of various subjects. The collection consists from 426 boxes, files are sorted by the date of arrest and then in the alphabetical order. The second part of the collection was arranged in 1966 and mostly contains original files from Nazi concentration camps, jailhouses and prison transports, files were used and processed soon after war. In the documents there are original letters from prisoners, cremation protocols, exhumation protocols, lists of repatriated persons (there are more files concerning the matter of repatriation mission from the Great Britain to Czechoslovakia or from Czechoslovakia to Palestine). This part of the collection is sorted in alphabetical order (according to local names) and then according to factual units. In the collection, there are a lots of Jewish-related documents - card files of imprisoned (Czechoslovak) Jews in different concentration camps, final numbers of people in transports, their names and addresses, and names of those who survived the war. There are also files related to imprisoned Jews of different nationality, who were deported to Terezín ghetto and to concentration camps. All is sorted by surnames in alphabetical order.

Finding Aids

Existence and Location of Copies

Note(s)

  • This collection is very extensive, however, it is a unique source for studying and finding original documents about life of Jews (people of Jewish nationality) and other arrested Czechoslovak citizens.

Archivist Note

written by KS

Rules and Conventions

EHRI Guidelines for Description v.1.0

Corporate Bodies

Subjects

Places

This description is derived directly from structured data provided to EHRI by a partner institution. This collection holding institution considers this description as an accurate reflection of the archival holdings to which it refers at the moment of data transfer.